Ako spoznať kvalitný arganový olej?

Nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Toto známe príslovie sa dá použiť vo všetkých aspektoch života, a kto sa ním riadi, nebude sklamaný. Vo sfére starostlivosti o krásu a zdravie to platí dvojnásobne. Často sa na nás obraciate s otázkami ohľadom našich produktov. Veľa z vás mala v minulosti skúsenosti s nákupom nekvalitných produktov z arganového oleja a aj keď mal označenie ako 100% prírodné. Tieto, žiaľ, negatívne skúsenosti poškodzujú dobré meno produktu, v ktorý vkladáme dôveru a distribuujeme ho už veľa rokov. Vaše otázky nás teda inšpirovali k spísaniu základných pravidiel pre výber toho pravého - 100% prírodného arganového oleja.
1. Preverte zloženie

Kvalitný arganový olej obsahuje 100% Argania Spinosa jadrový olej (Kernel Oil) a nič iné!

NÁJDITE SI ČAS NA ČÍTANIE ZLOŽIEK NA ŠTÍTKU
Priznajte sa. Akonáhle uvidíte "Arganový olej" napísaný na štítku, máte tendenciu ho nakúpiť bez toho, aby ste venovali pozornosť malým detailom písaným najmenším písmom. 
Čistý arganový olej by mal obsahovať 100 percent arganového oleja alebo 100 percent Argania Spinosa jadrového oleja a nič iné. Nemalo by mať žiadne vône, konzervačné látky, parafín alebo dokonca vodu. Ak nájdete niečo napísané na zozname zložiek, potom je veľká pravdepodobnosť, že nekupujete pravý arganový olej.

2. Skontrolujte balenie

Kvalitný arganový olej je v sklenej fľaštičke tmavej farby alebo v tmavej krabičke!

SKONTROLUJTE BALENIE ARGANOVÉHO OLEJA
Povedzme, že štítok hovorí "100% arganový olej." Nekončí tam. Tentokrát musíte skontrolovať balenie. Pokiaľ ide o balenie, znamená to, kde je arganový olej uskladnený, a nie ako vyzerá dizajn vo fľaši. Čistý arganový olej sa musí byť v sklenenej fľaštičke, najlepšie vo farebných tmavých flašiach. Je to preto, že svetlo a slnečné ultrafialové lúče môžu znížiť najlepšie vlastnosti arganového oleja. Preto, čím tmavšia farba fľaše, tým lepšie. Súčasne sklenené obaly sú ekologické, čo je dobrá vec. Prípade sklená flaštička by mala byť zabalená do tmavej krabičky. V dôsledku toho je najlepšie odstrániť arganový olej umiestnený v plastových alebo čírych fľašiach. Výrobcovia kvalitného arganového oleja nechcú produkt umiestniť do plastových fliaš, pretože zhoršujú prospešné vlastnosti oleja.

3. Skontrolujte farbu

Kvalitný arganový olej je zlatožltej farby!

FARBA ARGANOVÉHO OLEJA
Arganový olej sa dodáva v tmavých farebných fľašiach, aby sa minimalizovalo prenikanie svetla a aby sa zachovali liečivé vlastnosti, ktoré obsahuje. To však môže byť problematické, pretože nemôžete povedať, akú farbu má, kým ju po zakúpení neotvoríte. Takže, aká by mala byť farba čistého a skutočného arganového oleja? Kozmetický arganový olej by mal mať zlatožltú farbu, zatiaľ čo kulinárska varianta je zlatohnedej farby. Ak farba arganového oleja, ktorý máte na ruke, je niečo svetlé alebo takmer čisté, potom by to mohlo byť filtrované, zmiešané s chemikáliami alebo inými olejmi alebo falošný arganový olej. Inými slovami, teplo a stroje boli zapojené do výrobného procesu. Čítajte až do konca. Dozviete sa aj, ako správne ukladať arganový olej a tipy na používanie tohto tekutého zlata.

4. Skontrolujte pôvod v Maroku

Kvalitný arganový olej má certifikát, že pochádza z Maroka!
Certifikát pôvodu arganového oleja Agricuture du Maroc

CERTIFIKOVANÝ PÔVOD V MAROKU
Už viete, že existuje len jedna zdrojová krajina arganového oleja, a to je Maroko. Hoci existuje len málo krajín, ktoré tvrdia, že vyrábajú čistý arganový olej, žiadny nekonkuruje druhu oleja vyrobeného berberskými ženami. Ako sa dozviete, či ste získali čistý arganový olej? Skontrolujte certifikáciu. Na obale alebo fľaštičke hľadajte certifikát: "Agriculture du Maroc".
Značka Simplement Argan má všetky produkty s certifikátom "Agriculture du Maroc"

DRUŽSTVÁ BERBERSKÝCH ŽIEN
Majte na pamäti, že výroba arganového oleja zohráva dôležitú úlohu pri podpore a rozširovaní miestnej ekonomiky pracovníkov - berberských žien.
Simplement Argan spolupracuje s družstvom berberských žien: Cooperative Féminine di Argan Bouzamma

5. Skontrolujte cenu

Kvalitný arganový olej je drahý! 10 ml má cenu cca 15 – 30 EUR.

OBMEDZENÉ ZDROJE A VYSOKÉ NÁKLADY NA VÝROBU
Všetko prichádza s cenou, vrátane fľaše arganového oleja. Koľko stojí pravý arganový olej? Výroba kvalitného čistého arganového oleja je náročná na čas, vynaloženú námahu aj na spotrebu suroviny. Pre ilustráciu z jedného stromu sa získa cca 30kg plodov, ktoré postačujú na vylisovanie 1kg 100% arganového oleja. Ročná produkcia oleja je limitovaná obmedzenou plochou, na ktorej stromy Argania Spinosa rastú (cca 4 milióny litrov ročne). Tieto faktory sa prejavujú aj vo vyššej nákupnej cene arganového oleja. S rastúcou popularitou arganového oleja stúpa aj počet predajcov. Všetci deklarujú, že ponúkajú „čistý arganový olej“. Ceny sú však veľmi rozdielne. Je jasné, že skutočný čistý, tepelne neupravený, panenský arganový olej, lisovaný za studena nemôže byť lacný (napr. 10ml za menej ako 10 EUR).
Kvalitný neriedený, za studena lisovaný arganový olej kozmetický 10 ml má cenu cca 15 – 30 EUR.

6. Skontrolujte vôňu

Kvalitný kozmetický arganový olej môže mať orechovú vôňu.

VÔŇA: AKO BY ARGANOVÝ OLEJ MAL VOŇAŤ
Iste, možno by ste sa teraz pýtali, ako by arganový olej mal voňať. Pravda je, že závisí od typu arganového oleja, ktorý používate. Kozmetický arganový olej môže mať orechovú vôňu. Niektorí dokonca hovoria, že to vonia ako popcorn alebo gumička. Akonáhle ju aplikujete na kožu, jemná aróma arganového oleja zmizne za niekoľko minút, pretože arganový olej sa rýchlo vstrebáva do vašej pokožky.
Dávajte si pozor na arganový olej, ktorý nevonia. Je tu možnosť, že olej je dôsledne deodorizovaný, čím sa zbavil jeho hojivých a regeneračných vlastností, alebo môže byť riedený alebo falošný. Inými slovami, nepomôže vám pre zdravie a krásu.
Na druhej strane, silne voňajúce arganový olej je tiež podozrivý. Ak arganový olej, ktorý ste si kúpili, vonia ako šampón, potom existuje možnosť, že orechy boli deodorizované chemikáliami.

7. Skontrolujte jemnosť a hebkosť

Kvalitný arganový olej je jemný a hebký na dotyk!

JEMNÝ A HEBKÝ NA DOTYK
Arganový olej je viacúčelová surovina a jeho vlastnosti sa teda líši podľa účelu, ku ktorému bude použitý. Jeho zázračných vlastností sa dá využiť v kozmetike na starostlivosť o kožu celého tela, v gastronómii, či na liečenie kožných problémov. Všeobecne platí, že arganový olej by mal byť jemný a hebký na dotyk a hoci sa jedná o olej, nemal by byť príliš mastný alebo neprirodzene vlhký. Vďaka vyváženým vlastnostiam sa arganový olej rýchlo sa vstrebáva do pokožky, ktorú by v žiadnom prípade nemal dráždiť. Dokonca aj pri poranení kože a následnom použití arganového oleja by mal privodiť ukľudňujúci pocit úľavy. Dajte si pozor na štipľavé a mastné oleje. Skôr než o 100% arganový olej sa jedná o olej pančovaný alebo mixovaný s inými olejmi. Opäť platí už spomínané pravidlo: pýtajte sa na detaily zloženia a chcite len 100% arganový olej.

8. Skontrolujte vstrebávanie do pokožky

Kvalitný arganový olej sa rýchlo vstrebáva do pokožky.

ĽAHKO SA ROZOTIERA A RÝCHLO SA VSTREBÁVA. NEMASTÍ
Kozmetický arganový olej je jedna z najlepších vecí, ktoré môžete dať vašej pokožke. Preto kvalitný a čistý arganový olej musí mať na pokožke nasledujúce účinky:

  • Rýchle vstrebávanie do pokožky. 
  • Žiadne mastné alebo lepkavé zvyšky.
  • Ponecháva pokožku jemnú a hladkú .
  • Má utišujúce a ukľudňujúce účinky na pokožku.

9. Skontrolujte ekologický certifikát

Kvalitný arganový olej ma ekologický certifikát Eco Cert!
Ekologický certifikát pre arganový olej Simplement Argan

AIAB Certifikát BIO ECO COSMESI
Udeľujeho francúzska certifikačná organizácia od roku 1991. Výrobky s logom Ecocert majú vždy na obale uvedené v % podiel zložiek prírodného pôvodu, ekologického pôvodu a bio pôvodu. Ecocert sa stal vďaka sieti vlastných pobočiek a spolupráci s dodávateľmi významným článkom certifikácie vo svete. Vo Francúzsku kontroluje až 70% bioprodukcie. Existujú dva certifikáty ECOCERT, NATURAL AND ORGANIC COSMETIC a NATURAL COSMETICS.
Najmenej 95% všetkých rastlinných zložiek vo vzorke a minimálne 10% všetkých zložiek podľa hmotnosti musí pochádzať z ekologického poľnohospodárstva.
Všetky výrobky z arganového oleja Simplement Argan sú certifikované podľa AIAB BIO ECO COSMESI.

10. Vyskúšajte Simplement Argan

100% arganový certifikovaný olej

VYSKÚŠAJTE SIMPLEMENT ARGAN
100% arganový olej Simplement Argan

Copyright © 2013-2018 Dany Vital, s.r.o.Všetky práva vyhradené. Stránku vytvoril a prevádzkuje OPTIMAT.SK