Ako spoznať kvalitný arganový olej

Arganový olej sa získava z jadier z plodov arganového stromu (Argania spinosa). Každý plod obsahuje 2-3 jadrá bohaté na olej. Tento strom v minulosti rástol v mnohých častiach severnej Afriky, ale teraz je obmedzený najmä na polosuché oblasti Maroka - najmä v údolí Sous v juhozápadnom Maroku. Preto sa arganový olej tiež populárne nazýva "marocký olej".

Dopyt po arganovom oleji v posledných rokoch veľmi vzrástol, hlavne pre jeho priaznivé účinky na ľudský organizmus. Arganový olej je silný antioxidant. Obsahuje vitamín E, kyselinu linolovú a kyselinu olejovú, čo sú nenasýtené mastné kyseliny, skvalén, polyfenoly a ďalšie prírodné antioxidanty. 

Silný dopyt zvyšuje aj počet falzifikátov, ktoré sa na trhu "vydávajú" za pravý arganový olej. pripravili sme jednoduchý a rýchly návod, ako rozoznať pravý arganový olej.

Pravý arganový olej obsahuje 100% arganového oleja

NÁJDITE SI ČAS NA ČÍTANIE ZLOŽIEK NA ŠTÍTKU
Priznajte. Akonáhle uvidíte "Arganový olej" napísaný na štítku, máte tendenciu ho získať bez toho, aby ste venovali pozornosť malým detailom písaným najmenším písmom. Má "argan" a "olej", takže je dobré kúpiť.
Čistý arganový olej by mal obsahovať 100 percent arganového oleja alebo 100 percent Argania Spinosa jadrového oleja a nič iné. Nemalo by mať žiadne vône, konzervačné látky, parafín alebo dokonca vodu. Ak nájdete niečo napísané na zozname zložiek, potom je veľká pravdepodobnosť, že nekupijete pravý arganový olej.
Inými slovami, čistý arganový olej by mal mať iba jednu zložku a to je len arganový olej.

Pravý arganový olej je v sklenenej fľaške tmavej farby alebo v tmavej krabici

SKONTROLUJTE BALENIE ARGANOVÉHO OLEJA
Povedzme, že štítok hovorí "100% arganový olej." Nekončí tam. Tentokrát musíte skontrolovať balenie. Pokiaľ ide o balenie, znamená to, kde je arganový olej uskladnený, a nie ako vyzerá dizajn vo fľaši. Čistý arganový olej sa musí byť v sklenenej fľaštičke, najlepšie vo farebných tmavých flašiach. Je to preto, že svetlo a slnečné ultrafialové lúče môžu znížiť najlepšie vlastnosti arganového oleja. Preto, čím tmavšia farba fľaše, tým lepšie. Súčasne sklenené obaly sú ekologické, čo je dobrá vec. Prípade sklená flaštička by mala byť zabalená do tmavej krabičky.
V dôsledku toho je najlepšie odstrániť arganový olej umiestnený v plastových alebo čírych fľašiach. Výrobcovia kvalitného arganového oleja nechcú produkt umiestniť do plastových fliaš, pretože zhoršujú prospešné vlastnosti oleja.

Pravý arganový olej je zlatožltej farby.

FARBA ARGANOVÉHO OLEJA
Arganový olej sa dodáva v tmavých farebných fľašiach, aby sa minimalizovalo prenikanie svetla a aby sa zachovali liečivé vlastnosti, ktoré obsahuje. To však môže byť problematické, pretože nemôžete povedať, akú farbu má, kým ju po zakúpení neotvoríte.
Takže, aká by mala byť farba čistého a skutočného arganového oleja? Kozmetický arganový olej by mal mať zlatožltú farbu, zatiaľ čo kulinárska varianta je zlatohnedej farby. Ak farba arganového oleja, ktorý máte na ruke, je niečo svetlé alebo takmer čisté, potom by to mohlo byť filtrované, zmiešané s chemikáliami alebo inými olejmi alebo falošný arganový olej. Inými slovami, teplo a stroje boli zapojené do výrobného procesu.
Čítajte až do konca. Dozviete sa aj, ako správne ukladať arganový olej a tipy na používanie tohto tekutého zlata.

Pravý arganový ojej má certifikovaný pôvod - ženské družstvo v Maroku.

ARGANOVÝ OLEJ A CERTIFIKÁCIA
Už viete, že existuje len jedna zdrojová krajina arganového oleja, a to je Maroko. Hoci existuje len málo krajín, ktoré tvrdia, že vyrábajú čistý arganový olej, žiadny nekonkuruje druhu oleja vyrobeného berberskými ženami. Ako sa dozviete, či ste získali čistý arganový olej?
Skontrolujte certifikáciu. Majte na pamäti, že výroba arganového oleja zohráva dôležitú úlohu pri podpore a rozširovaní miestnej ekonomiky pracovníkov - berberských žien.

Pravý arganový ojej nie je lacný.

CENA: ČISTÝ ARGANOVÝ OLEJ V SÚLADE S IMITÁCIOU
Všetko prichádza s cenou, vrátane fľaše arganového oleja. Koľko stojí pravý arganový olej?
Výroba kvalitného čistého arganového oleja je náročná na čas, vynaloženú námahu aj na spotrebu suroviny. Pre ilustráciu z jedného stromu sa získa cca 30kg plodov, ktoré postačujú na vylisovanie 1kg 100% arganového oleja. Ročná produkcia oleja je limitovaná obmedzenou plochou, na ktorej stromy Argania Spinosa rastú (cca 4 milióny litrov ročne). Tieto faktory sa prejavujú aj vo vyššej nákupnej cene arganového oleja.
S rastúcou popularitou arganového oleja stúpa aj počet predajcov. Všetci deklarujú, že ponúkajú „čistý arganový olej“. Ceny sú však veľmi rozdielne. Je jasné, že skutočný čistý, tepelne neupravený, panenský arganový olej, lisovaný za studena nemôže byť lacný (napr. 100ml za menej ako 10 EUR).
Kvalitný neriedený, za studena lisovaný arganový olej kozmetický 100 ml má cenu cca 15 – 30 EUR.

Pravý kozm,etický arganový olej môže mať orechovú vôňu.

VÔŇA: AKO BY ARGANOVÝ OLEJ MAL VOŇAŤ
Iste, možno by ste sa teraz pýtali, ako by arganový olej mal voňať. Pravda je, že závisí od typu arganového oleja, ktorý používate.
Kozmetický arganový olej môže mať orechovú vôňu. Niektorí dokonca hovoria, že to vonia ako popcorn alebo gumička. Akonáhle ju aplikujete na kožu, jemná aróma arganového oleja zmizne za niekoľko minút, pretože arganový olej sa rýchlo vstrebáva do vašej pokožky.
Na druhej strane kulinársky arganový olej vonia trochu inak. Mal by mať voňu, ktorý vás prinúti k jedeniu. V kulinárskom arganovom oleji boli arganové jadrá najskôr opražené pred procesom mletia. Dávajte si pozor na arganový olej, ktorý nevonia. Je tu možnosť, že olej je dôsledne deodorizovaný, čím sa zbavil jeho hojivých a regeneračných vlastností, alebo môže byť riedený alebo falošný. Inými slovami, nepomôže vám pre zdravie a krásu.
Na druhej strane, silne voňajúce arganový olej je tiež podozrivý. Ak arganový olej, ktorý ste si kúpili, vonia ako šampón, potom existuje možnosť, že orechy boli deodorizované chemikáliami.

Arganový olej sa rýchlo vstrebáva do pokožky.

Akonáhle aplikujete arganový olej na kožu, rýchlo sa vstrebáva do vašej pokožky.